İngiliz Mastiff ve Anadolu Çobanı: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Anadolu Çobanı: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Köpek sahiplenmeyi düşünmek ve ingiliz mastifi vs. Anadolu Çobanı ? Bu ırkların her ikisi de kendi boyutlarına ve diğer ortak özelliklere sahiptir, ancak bazı özellikler onları tamamen farklı yap . Bu devlerin her ikisi de doğru sahipleri için mükemmel aile hayvanları yapabilirken, hazırlıksız sahipler için problemler sunabilirler.

Bu yavruların her ikisi de boyut olarak benzerdir. Eğitilmeleri de eşit derecede zordur, ancak farklı nedenlerle. Her iki cins de genellikle ilk kez köpek sahipleri için uygun olmayacaktır. özellikle küçük çocukları olanlar büyüklüklerinden dolayı.Peki bu yavruları benzer, ama aynı zamanda birbirinden çok farklı yapan nedir? Her iki köpek ırkının da kısa bir tarihini keşfetmek ve herhangi birinin bir köpek olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin. yaşam tarzınız için mükemmel uyum . Hadi atlayalım!

Irk Karşılaştırması

ingiliz mastifi

 • Yükseklik 27-32 inç
 • Ağırlık 130-220 Pound
 • Mizaç Uysal, Koruyucu, Sadık
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 6-10 Yıl
 • Fiyat 1.200 $ - 4.500 $

Anadolu Çobanı • Yükseklik 27-29 inç
 • Ağırlık 80-150 Pound
 • Mizaç Koruyucu, İnatçı, Sadık
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 11-13 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Bu cinslerin her ikisi de çalışan köpekler olarak kabul edilir. Boyutlarını göz önünde bulundurarak, işlerinin güvenlik . Bu ırklar birkaç yüzyılı aşkın süredir varlar ve her ikisinin de kendi ırklarının yetiştirilmesiyle ilgili heyecan verici ama farklı hikayeleri var.

ingiliz mastifi

Siyah Maske Ayakta Olan Geyik Yavrusu Köpek

Bu devasa ırk, bir zamanlar Roma arenalarında savaşmak için yetiştirilmişti ama bugün uysal yapıları ile biliniyorlar.İngiliz Mastiff, sadece Mastiff olarak da bilinir. Bu cins en çok eski köpek ırkları . Atası Molossus, 5000 yıldan fazla bir süre önce biliniyordu.

julius Sezar gördüğü Mastiff'lerden etkilenmişti. İngiltere'nin işgali 55 yılında. Arenalarda vahşi hayvanlar ve gladyatörlerle savaşmak için bazılarını Roma'ya geri getirdi. Mevcut haliyle, cins, geçmişin vahşi savaş köpeklerinden çok uzaktır ve daha çok nazik bir dev olarak bilinir.

Mastifflerin köpek aslan kedi için ne ise . Bu söz size bir fikir verir. asalet bu cinsten. Bu cins saldırganlığı ile bilinmemekle birlikte cesur bir hayvan olarak ün yapmıştır.Anadolu Çobanı

Oturan ve Kameraya Bakan İki Köpek

Cins sert bir şekilde inşa edilmiştir ve sağlam sağlamlığı ile bilinir.

Anadolu Çobanı da sadece Anadolu olarak bilinir ve Türkiye'ye özgüdür. Cinsin bir olduğu yer burası çoban arkadaşı ve hayvanların koruyucusu. Bu cins, belirli özelliklerle biçimlendirilmiştir, bu nedenle köpek, korudukları çiftlik hayvanlarıyla benzer bir boyuta ve renge sahiptir, böylece avcılar onları sürü arasında tespit edemez.

Daha yakın zamanlarda, 1994'ten beri, cins, Namibya'da Çita korumasını teşvik etmeye yardımcı oluyor. Namibya Çita Koruma Fonu Çitaları öldürmek zorunda kalmamak için sürülerini korumak için Anadoluluları kullanan çiftçileri teşvik eden bir program başlattı.

Görünüm

Güneşli Bir Günde Dışarıda Duran Köpekler

Her iki cins de büyük köpekler olmasına rağmen, Mastiff daha büyük ve daha şişmandır.Bu cinslerin her ikisinin de büyük boyutları ortak olsa da, Mastiff, erkeklerin 220 pound ağırlığa sahip olabileceği ikisinden daha büyüktür. Guinness Rekorlar Kitabı devletler Zorba, İngiliz Mastiff , en büyük köpek olarak rekoru elinde tutuyor 343 pound ! Omzunda 37 inç durdu. Her iki cins de brindle renginde ve çeşitli diğer renklerde gelir.

Mastiff'in boyutu 130 ila 220 pound arasında değişebilir. Boyları omuzda 27 ila 32 inç arasında olabilir. Mastiff'in dış ceketi kısa ve düz yoğun, daha kısa bir astar ile. Bu köpeklerin rengi, brindle, kayısı ve açık kahverengi dahil olmak üzere değişir. Mastiff'ler brindle boyama ile koyu çizgili kayısı veya açık kahverengi arka plan rengine sahiptir. Çoğu Mastiff'in kısa saçları vardır. Daha uzun bir ceket üretmeleri mümkündür, oldukça nadir olmasına rağmen .

Bir yetişkin olarak, Anadolu Çoban ağırlığı 80 ila 150 pound arasında değişebilir. Ortalama yüksekliği, omuzda 27 inç ila 29 inç arasındadır. Onların ceket bir geliyor renk çeşitliliği , pinto, beyaz ve brindle içerir. En yaygın renk siyah bir maske ile açık kahverengidir. Kürkleri kısadır, kalın bir astarı vardır. daha soğuk iklimlere karşı korur . Genellikle düşünülürler biraz kurda benziyor büyüklüklerine ve görünümlerine gelince.

Mizaç

Dışarıdaki İki Köpeğin Yakın Çekim Görüntüleri

Her iki cins de savunmacı koruyucular ve harika arkadaşlardır.Bir koruyucu arıyorsanız, her iki cinsin de koruyucu bir eğilimi vardır. Alırlar ailelerini ciddi şekilde korumak ve sadık arkadaşlardır. Mümkünse, gelecekteki yavrularınızın mizacı hakkında bir fikir edinmek için her iki cinsin yavrularının ebeveynleri ile tanışmak istersiniz. Bu ırklardan birini seçerken yanlış gidemezsiniz.

kedi kovalayan köpek

Aksine onların korkutucu bakışları Mastiff'ler iyi huylu uysallıklarıyla tanınırlar. Ailelerini koruyacaklar. Sadece şişkinlikle başa çıkma konusunda endişelenmelisin ve yüksek sesle horlama . Onlar ayrıca onların paketinin etrafında olmayı seviyorum ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, bu yüzden bu köpeği uzun süre bahçede bağlı bırakmak istemezsiniz; yıkıcı davranışlarla isyan edebilirler.

Anadolu Çobanı inatçılığıyla ünlüdür. Eğitimli, iyi sosyalleşmiş bir Anadolulu, arkadaş olacak ve sürünün koruyucusu koruyucu ve sahiplenici eğilimleriyle. Bu köpekler, şaşırtıcı çeviklikleri ve hızları ile bilinir. Bu özellikler, büyük bir etkililikle bir yırtıcıyı kovalamalarını sağlar.Egzersiz yapmak

Dışarıda Koşan Köpekler

Ortalama egzersiz ihtiyaçları ile, her iki cins de günlük yürüyüş veya oyun oynamayı gerektirir.

Bu türler, sağlıklarını korumak ve enerjilerini yıkıcı bir şekilde kullanmalarını önlemek için günlük egzersiz gerektirir. Bu ırkların hiçbiri yüksek enerjili değildir, ancak boyutları nedeniyle yeterli egzersiz yapmazlarsa kilo ile ilgili sağlık sorunları potansiyeli vardır. İstediğiniz göz kulak ol Bu cinslerle kilo alımı için ve bu köpekleri sağlıklı tutmak için gerekli ayarlamaları yapın.

Mastifflerin günlük egzersize ihtiyacı vardır. Bu köpekler kucak köpekleri olarak içeride oldukça rahattır, bu yüzden tembel eğilimlerine dikkat edin ve kilo alımını önlemek için onları aktif tutun. Bilindiklerinden beri bu köpeklerle çok uzun bir yürüyüşe çıkmak istemediğiniz konusunda uyarılırsınız. tembelce aşağı inmek aşırı ısındıklarında veya yorulduklarında nerede oldukları. Bu büyüklükte bir köpekle, uzun bir yürüyüşten sonra bir köpeği eve taşımak zorunda kalmak istemezsiniz!

Anadoluluların da ortalama egzersiz ihtiyaçları vardır. Bu, köpeği egzersiz için dışarıda bırakabileceğiniz anlamına gelse de, hayvanı güvende ve emniyette tutmak için bahçede güçlü, uzun bir çitin ve kilitli bir kapısı olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İhtiyacın olacak yavru köpeğinizi teşvik edin ve onları meşgul edin ki yıkıcı olmasınlar.Her iki köpeğin de büyük olduğunu belirtmekte fayda var ve oldukça yıkıcı olabilir köpek oyuncakları ile egzersiz zamanı geldiğinde. yapmak isteyeceksin birkaç büyük köpek oyuncağına yatırım yapın dev bir köpek cinsinin kötüye kullanılmasına neden olabilir. Daha küçük oyuncaklar, ağır iş olarak kabul edilseler bile onu kesmez.

Eğitim

Dışarıda Oturan Geyik Yavrusu Köpekler

Her iki cins de çok inatçı olabilir ve eğitilmesi çok zor olabilir.

Eğitim tüm köpekler için bir zorunluluktur. Boyutları nedeniyle, her iki köpek ırkı da özel eğitim gerektirir. Eğitim köpek yavrusu aşamasında başla ve köpeğin hayatı boyunca tutarlı kalın. Her büyüklükteki köpek, itaat ve sosyalleşme eğitiminden geçmelidir ve bu köpekler istisna değildir.

Mastiff itaat eğitimi ve erken sosyalleşme gerektirir. Eğitmenler, bu türün, bittiğinde talimatla en iyisini yaptığını buluyor. Pozitif takviye , sarılmalar ve övgü dahil. İngiliz Mastiff'lerle göz teması kurmak, özellikle eğitim sırasında gözleriyle iletişim kurarken çok önemlidir. Mastiffler inatçı olabilir. Bazı insanlar bunun için hata yapar zeka eksikliği . Çoğu mastiff aslında oldukça zekidir, sadece ne zaman dinleyeceklerini ve ne zaman dinlemeyeceklerini seçerler.

Onlar nedeniyle inatçı bir cins olduğu için itibar , Anadolu Çobanı, köpeklerle uğraşma tecrübesi olan birinden sağlam ve tutarlı bir eğitim gerektirir. Kıç eğitimi, cinsin büyüklüğü nedeniyle esastır. American Kennel Club'a göre, cins almamalı koruma veya bekçi köpeği eğitimi . İnatçılık konusundaki itibarını varsaymak, bu türü bu tür eğitimler için tahmin edilemez kılmaktadır.

Sağlık

Gri Yüzlü Kıdemli Köpekler Dışarıda Yatıyor

Mastifflerin ömrü 7-10 yıl daha kısayken, Anadolulular 13 yıla kadar yaşayabilir.

Bu ırkların hiçbirinin kendi türlerine özgü endişeleri yoktur. Hastalıklara karşı hassastırlar. tüm ırklar arasında ortak . Bazıları ölümle sonuçlanabilir, çoğu veteriner müdahalesi ile tedavi edilebilir.

Aşağıda listelenen koşullar türler için tipiktir, ancak bu cinslerin birçok köpeği sağlıklı hayatlar yaşa herhangi bir endişe duymadan. Her iki cins de Anadolulular ile benzer bir ömre sahiptir. ortalama 11-13 yıl ve Mastiff'ler 6-10 yıl yaşamak .

Mastiff'ler, birçok köpek ırkında, özellikle daha büyük köpeklerde yaygın olduğu için kalça displazisine karşı hassastır. Bu cins savunmasız Progresif Retina Atrofisi (PRA), sonunda körlüğe neden olabilir. Epilepsi veya travmanın neden olduğu nöbetler de bir endişe kaynağıdır. Mastiffler ayrıca böbrek veya mesane taşlarının gelişmesine neden olan Sistinüri'den muzdarip olabilir. Kemik kanseri ve Mide Torsiyonu da Mastiff için endişe vericidir.

Anadolu'nun kalça ve dirseklerinde displaziden muzdarip olduğu da bilinmektedir. Kalça displazisi artrite ve bazı durumlarda topallığa ilerleyebilir. Demodex akarı demodektik uyuza neden olur ve akar için bir tedavi varken DNA üzerinde olumsuz etkileri olabilir, bu nedenle kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak Bu hastalığa sahip herhangi bir köpek için tavsiye edildiği gibi. Hipotiroidizm bu cins için başka bir yaygın sorundur ve birçok yan etkisi vardır. Göz kapağının içe doğru yuvarlanması olan Entropion, Anadolu yavrularında dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Beslenme

Dilleri Dışarıda Aç Köpekler

Her iki cins de oldukça büyük olduğundan, her ikisinin de beslenmesi çok pahalı olabilir.

Tıpkı insanlar gibi, bir köpeğin beslenmesi de sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hayati önem taşır. Her iki köpek de çok fazla egzersiz gerektiren yüksek enerjili bir köpek değildir, bu nedenle yemek kalitesi onları ve miktarını verirsin. Köpeğinizi aşırı beslemek ve aşırı kilolu bir köpeğe sahip olma ve çok fazla kilo taşımanın getirdiği sağlık sorunları riskini almak istemezsiniz.

bu İngiliz Mastiff için önerilen besleme günde iki defadır. Bir yetişkinin porsiyon büyüklüğü 6-8 bardak günde iki porsiyona bölünmüş yüksek kaliteli yiyecek. Kalsiyumun fosfora doğru oranını almazlarsa, mastiffler iskelet bozukluklarına eğilimlidir. Önerilen oran 1.2:1'dir.

Anadolu'nun gerek marketten alınmış gerekse ev yapımı köpek maması kaliteli, veteriner gözetiminde ve onayı ile beslenmesi, onların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacaktır. Tedaviler bir büyük eğitim yardımı , ancak kilo alımını önlemek için ölçülü olarak verildiğinden emin olmak istersiniz.

tımar

Siyah Gülen Yüzlü Mutlu Geyik Yavrusu Köpekler

Bu ırklar, her ikisi de biraz tüy dökse de, tımar ihtiyaçları söz konusu olduğunda oldukça az bakım gerektirir.

Bu cinsler kısa tüylü köpeklerdir, bu nedenle saç kesimi için kuaföre gitmeye gerek yoktur. Bununla birlikte, kalın astarlı kısa saç, çok fazla dökülme ! Sık yapılan banyolar listelenmemiş olsa da, çoğundan daha maceracı ve dağınık bir köpeğiniz olabileceğinden bunu sizin takdirinize bıraktık. Yılın belirli zamanlarında fırçalamayı hızlandırmanın yanı sıra, bu iki köpek ırkı için başka bazı tımar etme hususları da vardır.

İngiliz Mastiff'leri lastik bir eldivenle haftalık olarak fırçalanmalıdır. İlkbahar ve sonbaharın dökülme mevsimlerinde, sıklığı günlük fırçalama olarak değiştirmeniz gerekecektir. Mastiffler ayrıca yavruyken fırçalanmaya ve muayene edilmeye alışmalıdır, böylece büyüdükçe ve büyüdükçe veteriner veya bakıcı ile ilgili herhangi bir sorun olmaz. onların almak tırnaklar kesilmiş ayrıca aşina oldukları tımar sürecinin bir parçası olmalıdır.

Anadolu Çobanı minimum düzeyde düzenli fırçalama gerektirir. Dökülme mevsimi boyunca, birkaç günde bir ölü tüylerden kurtulmak için fırçalanmaları ve taranmaları gerekecektir. Temiz bir köpek olarak kabul edilen bu köpekler banyo yapabilir yılda 3-4 kez . Ayda bir veya iki kez köpeğin tırnaklarını kesmeniz en iyisi olacaktır. Veterinerler ayrıca dişlerin ve kulakların düzenli olarak kontrol edilmesini ve temizlenmesini önerir.

köpek fiyatları

Kırmızı ve Sarı Çiçekler Tarlasında Sevimli Köpek Yavruları

Anadolu yavruları, bir yetiştiriciden satın alındığında iki cins arasında daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

Her iki cinste de benzer fiyatlara bir köpek yavrusu bulabilirsiniz. Tabii ki, yetiştiriciler maliyetlerini belirlemektedir ve çoğu zaman yavruların kan bağı ücretlerle çok alakası var. Ödüllü kökenlerden gelen bir köpek istiyorsanız, bunun için para ödemeyi beklemeniz gerekir. Bir köpek ararken, tescilli bir yetiştirici bulmanız ve genetik bozuklukların test edilmesi ve taranması da dahil olmak üzere iyi bir üne sahip olmanız çok önemlidir.

Anadolu Çobanlarını fiyat aralığında bulabilirsiniz. 1.000 ABD Doları ile 1.500 ABD Doları ve üstü arasında . Bir İngiliz Mastiff'in maliyeti daha yüksektir, fiyatlar 1200 dolar ve 4500 dolara kadar çıkıyor .

Daha yüksek bir fiyatın mutlaka daha iyi bir köpek anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. Köpeği yetiştirmeyi veya göstermeyi planlıyorsanız, daha yüksek bir fiyat ödemeyi beklemek eğer bir arkadaş istersen yapacağından daha fazla.

yulaf ezmeli şampuanlar

Son düşünceler

Orada iki çok etkileyici, dev cins köpeğe kısa bir genel bakış var. İkisinin de benzersiz bir geçmişi var ve boyları fark edilmelerini gerektiriyor. Boyutları ve inatçı yapıları nedeniyle her iki köpek ırkı da kararlı eğitim gerektirir en iyi davranışlarını sergilemelerini ve ailedeki rollerini anlamalarını sağlamak. Hangi ırkı seçerseniz seçin, birlikte geçirdiğiniz süre boyunca sizin ve aileniz için sadık bir koruyucunuz olduğundan emin olabilirsiniz!

Yorumlar