Chinook Irk Bilgisi: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Chinook Irk Bilgisi: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Chinook, New Hampshire'ın devlet köpeğidir ve Sibirya Husky'ye cevaplarıdır. Ağır yükleri geniş alanlarda büyük bir hızla çekebilen etkileyici kızak köpekleridir. Chinook'lar, çocukları seven, tatlı kişilikleri olan sevecen, nazik devlerdir. Ayrıca ihtiyaçları karşılandığı sürece uyumlu ve yumuşaktırlar, bu da onları aktif aileler için mükemmel bir çift yapar.

Bununla birlikte, Chinook'lar hıza ihtiyaç duyan ve ağır ağırlık çekme isteği olan çalışkan tazılar olduklarından, ihtiyaçlarını karşılamak için çok aktif bir yaşam tarzına ihtiyaçları vardır. Artı, sürü hayvanlarıdırlar ve kısa bir süre bile yalnız kalmaktan nefret ederler. Yani birisinin günün büyük bölümünde onlarla birlikte olması gerekiyor. Yani, her aile uygun değildir.İşte bu Chinook ırkı rehberinde, onların ihtiyaçlarını ve ailelerinden ne beklediklerini keşfediyoruz. Chinook'un sizin için köpek olduğundan emin olduğunuzda, saygın yetiştiricileri araştırmalı ve kendinizi bir listeye almalısınız. Son derece nadir bir türdürler ve bir köpek yavrusunu eve götürmek iki yılı bulabilir. Haydi başlayalım.

husky vs labrador
Çinook
  • Ağırlık 50-90 lira
  • Yükseklik 22-26 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler sarımsı renklenme
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

 Arka planda kar olan kameraya bakarak oturan Chinook yüzü
Chinook, New Hampshire'ın resmi devlet köpeğidir.

Bunlar nispeten yeni bir köpek ırkı diğer köpeklerle karşılaştırıldığında, ancak geçmişleri biraz kasırga oldu. 19. yüzyılın sonlarında Wonalancet, New Hampshire'dan maceracı Arthur Treadwell Walden tarafından yaratıldılar. Walden hevesli bir köpek aşığı ve yetiştiricisiydi ve kendi kızak köpekleri serisini yaratmaya kararlıydı.Walden Huskies ile Mastiff tipi bir köpek yetiştirdi , arkadaş canlısı ve sevecen bir doğaya sahip büyük ve güçlü bir cins yaratmak. Cinsi, kızak ekibindeki lider köpeklerinden biri olan Chinook'tan almıştır. Chinook, 'sıcak rüzgar' anlamına gelen bir Kızılderili sözcüğüdür. O zamanlar çok popüler köpekler olmalarına rağmen, 1925'teki ünlü 'Serum Koşusu', Siberian Husky'nin ününü artırdığını ve Chinook ırkını arka koltuğa koyduğunu gördü.

Walden, Chinook ırkının dramatik düşüşünü gören 1947'de trajik bir şekilde öldü. 1965'te Guinness Dünya Rekorları onları şu şekilde listeledi: dünyanın en nadir köpek ırkı , sadece 125 bilinen örnekle. Yerel Chinook meraklıları, nesli tükenmek üzere olan türü kurtarmak için çok çalıştı. 2013 yılında American Kennel Club (AKC) onları bir Çalışan köpek ırkı olarak tamamen tanıdı.

Mizaç

Chinook'lar tatlı ve hassas köpekler . Büyük vücutlarına ve sert tavırlarına rağmen, hala kucaklaşmayı severler. Aile paketinin ayrılmaz bir parçası olduklarını hissetmekten hoşlanırlar ve her şeye dahil olmak isterler. Ayrıca, çocuklara karşı özel bir bağlılıkları vardır ve bu onları harika bir aile arkadaşı yapar.Bazı Chinook'lar yabancılara veya aile birimlerinin dışındakilere karşı çekingendir. Ancak onlar korkunç bekçi köpekleri yapmak çünkü yumuşak ve arkadaş canlısı bir yapıya sahiptirler ve genellikle havlamazlar. . Neyse ki, boyutları tek başına davetsiz misafirleri caydırmak için genellikle yeterlidir.

Chinook'lar paket köpeklerdir ve yavruların arkadaşlığından zevk alırlar, bu da onları çok köpekli ailelere harika bir katkı yapar. Onlar ayrıca kendi başlarına olmaktan nefret çok uzun süre ve birkaç saat sonra mutsuz ve yıkıcı hale gelir. Ve onları bir Chihuahua'nın aksine çantanıza atamayacağınız için, yaşam tarzınız onların ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Chinook'un sahip olduğu Husky damarlarında dolaşan kan, yani gevezeliği severler. Büyük havlayanlar değiller, ancak günlerinin nasıl geçtiğini size bildirerek çokça kur yapıp sızlanıyorlar. Ayrıca sirenleri ellerinden geldiğince uluyor ve taklit ediyorlar. Bu sevimli özellik, özellikle çocuklar için çok fazla eğlence sağlar. Ancak, sessiz bir köpek arıyorsanız, bu sizin için bir cins değildir.Boyut ve Görünüm

Chinook'lar büyük köpekler 50 ila 90 pound ağırlığında ve 22 ila 26 inç boyunda olan. Dişiler tipik olarak erkeklerden daha küçüktür, daha yumuşak ve daha kadınsı özelliklere sahiptir. Bunlar, yük köpeklerinin güçlü görünümüne ve kızak yarışçılarının atletik görünümüne sahip, çift amaçlı önemli çekicilerdir. Boyutlarına rağmen Chinook'lar yumuşak ve sevimli bir görünüme sahiptir, bu yüzden çocuklar onları sever.

Chinook'ların çeşitli kulak şekilleri , düşme, dikme veya pervane gibi ve bazı köpekler uyumsuz kulak şekillerine sahiptir. Çoğu Chinook'un kahverengi gözleri vardır. Köpeğinizi ringde göstermek istiyorsanız, görünüşleri kılavuzdaki yönergelere uygun olmalıdır. Chinook cins standardı .

Ceket ve Renkler

 Chinook, arka planda kapı olan bir eli kokluyor
Dış kaplama kaba ve düzdür ve astar kısa ve yoğundur ve onları sıcak tutar.

Chinook'un kalın bir çift katı vardır. Tüyleri, fırfır çevresi, omuz bıçakları ve kuyruğun alt tarafı dahil olmak üzere belirli alanlarda daha uzundur. bu Chinook'un ceketi sarımsı bir tonda , baldan koyu kırmızımsı-altına kadar değişir. Çoğu Chinook'un vücutlarına kıyasla daha koyu renkli kulakları ve ağızlıkları ve gözlerinin iç köşesinin üzerinde siyah bir leke vardır.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Chinook'lar çok fazla enerjiye sahip çalışkan köpekler yanmaya ihtiyacı var. Aksi takdirde yıkıcı ve mutsuz olurlar. Chinook'lar evde yumuşak huylu olduklarından, sahipleri bunu tembel olmakla karıştırır, ama onlar hiç de öyle değildir. Egzersizle gelişirler ve en az bir saatlik yoğun günlük aktiviteye ihtiyaç duyarlar. . Ayrıca zihinlerini canlı tutmak için gün boyunca düzenli oyun zamanına ihtiyaçları vardır.Chinook'lar uzun yürüyüşler, kamp gezileri, doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezileri için harika arkadaşlar . Kızak gibi köpek sporlarında doğal olarak üstündürler. scooter, kayak sporu ve bisiklet sporu . Ayrıca yüzmekten, botla gezmekten, çeviklikten, toplanmaktan ve olayları takip etmekten hoşlanırlar. Nihayetinde, onları gittikleri her yere götürebilecek aktif bir aileye ihtiyaçları var. Oyuncu bir köpek arkadaşı arıyorsanız, bir Chinook'tan daha iyisini bulamazsınız.

İdeal olarak, bir Chinook'un özel bir bahçeye erişimi olan daha büyük bir eve ihtiyacı vardır. Ancak, gerekli tüm egzersizleri yaparlarsa bir apartman dairesinde yaşayabilirler. Chinook'lar doğaldır kazıcılar , bu nedenle çevrenizi kazmaya karşı dayanıklı hale getirmeniz gerekir. Birçok Chinook sahibi, yavrularına kum havuzu gibi canlarının istediği gibi kazabilecekleri bir alan sağlar.

Eğitim

 Dışarıda tasmalı oturan Chinook kameraya bakıyor
Chinook'lar zekidir, yeni numaralar öğrenmeye ve ustalarından övgü almaya isteklidir, bu da onları oldukça eğitilebilir kılar.

Ancak, iradeleri kuvvetlidir, bu yüzden ellerinden gelenin en iyisini ortaya çıkarmak için güçlü bir lidere ihtiyaçları vardır. Eğitimlerine erken başlayın, sınırlar koyun ve onlara bağlı kalın. İyi davranışlarını ödüllendirmek başarının anahtarıdır bu hassas cins ile. Sert veya olumsuz eğitim teknikleri, sahibi ile Chinook arasında güvensizliğe neden olur.

Diğer birçok kızak ırkının aksine, hatırlama eğitimi , Chinook tasmasız güvenilirdir. aynı zamanda yavru köpeğinizi sosyalleştirmek için önemlidir ve onları diğer köpeklerle, hayvanlarla, insanlarla ve yeni deneyimlerle tanıştırın. Bu onların güvenini arttırır ve iyi huylu bir yavru yaratır. Düzenli geziler bir köpek parkı bunu yapmanın harika bir yoludur.Chinook bir yük köpeği olmasına ve arkadaşlığa can atmasına rağmen, Chinook'unuzun sandık eğitimi faydalıdır. Kendilerine zaman ayırmaları gerekiyorsa onlara kendi alanlarını sağlar. Ayrıca, onları evde bırakmanız gerektiğinde kısa süreliğine tutabilirsiniz. Büyük bir ihtiyacınız var, güçlü, dayanıklı sandık kazma eğilimlerine karşı durabilecek.

Sağlık

Chinook'lar nispeten sağlıklı köpeklerdir beklenen ömrü 12 ila 15 yıldır. Diğer ırklar gibi, sahiplerinin bilmesi gereken çeşitli sağlık koşullarına yatkındırlar.

kriptorşidizm

kriptorşidizm nerede testislerden biri veya her ikisi de skrotuma inemez . Testisler dört ay boyunca düşmezse teşhis konulur. Tutulan testis(ler), aşırı ağrıya yol açabileceğinden ve daha sonra acil ameliyat gerektirebileceğinden genellikle çıkarılır. Ayrıca bırakılırsa testis kanseri şansını on kat artırır. Cryptorchid köpekleri asla yetiştirilmemelidir.köpek çiğneme kemiğini yedi

Göz Koşulları

Diğer birçok cins gibi, Chinook'lar da çeşitli göz sorunlarına karşı hassastır, bu nedenle tüm üreme köpekleri göz doktoru muayenesinden geçmek Canine Eye Registry Foundation (CERF) ile. Cinste bulunan en yaygın göz koşullarından biri katarakttır. Gözbebeği üzerinde beyaz bir nokta ve nesnelere çarpma dahil semptomları arayın.

chihuahua için en iyi koşum takımı

Gastrointestinal Bozukluklar

Bazı Chinook'lar aşağıdakiler gibi kronik gastrointestinal rahatsızlıklar yaşar: kusma, ishal ve kabızlık . Birçoğunun hassas mideleri vardır, ancak bu genellikle bu ihtiyaç için tasarlanmış bir diyetle hafifletilir.

Kalça Displazisi

kalça displazisi daha büyük köpek ırklarında başka bir yaygın durumdur. Kalça ekleminin doğru şekilde oluşamadığı gelişim aşamasında ortaya çıkar. Bu, zamanla artan aşınma ve yıpranmaya neden olan gevşek bir eklemle sonuçlanır, bu da hareketlilik sorunlarına ve artrite yol açar. Yetiştiriciler köpeğinin kalçalarını tara , bu yüzden kalça sertifikalarını sorduğunuzdan emin olun.

Nöbetler

Var 'nöbetlerin' daha yüksek oluşumu Chinook cinsinde diğerlerinden daha fazla. Ne yazık ki, bu konuda çok az şey biliniyor ve araştırmalar gösteriyor ki bunlar epizodik hareket bozuklukları Klasik nöbetler yerine. Köpekler bölümler arasında normaldir, ancak nöbet geçiren Chinook'lar ürememelidir.Beslenme

Chinook'unuzu bütçeniz için en iyi beslenmeyle beslemek en iyisidir. Onlara sağladığınız kalite ne kadar iyi olursa, kendilerini o kadar memnun ve sağlıklı hissederler. Chinook'unuzu ne kadar besleyeceğiniz, büyüklüğüne, yaşına, aktivite seviyelerine ve seçtiğiniz yiyeceğe bağlıdır, bu nedenle paketleme talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Bu cins kilo almasıyla ünlü . Bu nedenle, onları sağlıklı ve ince tutmak, atıştırmalıklarda aşırıya kaçmamak çok önemlidir.

Birçok Chinook'un da unutulmaması önemlidir. gastrointestinal problemlerden muzdarip . Bu nedenle, Chinook'unuzun iyi yaptığı bir yiyecek bulmadan önce farklı yiyecekleri denemeniz gerekebilir. gibi bir abonelik hizmeti kullanmak Spot & Tango Hassas karınlı köpekler için harika olan bu, mamayı onların beslenme ihtiyaçlarına göre uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Hangi mamayı seçerseniz seçin, onların yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olduğundan emin olun.

bakım

Husky gibi, Chinook'ların da yıl boyunca tüy döken ve tüy dökme mevsimlerinde çok daha ağır olan kalın bir çift tüyü vardır. Tüy dökme mevsimleri genellikle sonbaharın kışa, ilkbaharın yaza dönüşmesi gibi hava değişimlerinde meydana gelir. Slicker veya toplu iğne fırçası, kalın tüyleri için harika bakım aracı . Ciltlerini sağlıklı tutmak ve dökülmelerini yönetmek için günlük olarak fırçalayın. Evinizde herhangi birinin alerjisi varsa, bu köpek harika bir seçim değildir.

Chinook'lar nadiren banyoya ihtiyaç duyar ve birçok mal sahibi onları yılda yalnızca bir veya iki kez yıkar. Bunu yaptığınızda, tüylerinde ağrılı noktalar ve küf oluşmasını önlemek için şampuanı duruladığınızdan ve iyice kuruladığınızdan emin olun. Ayrıca dişlerinin haftada en az bir kez temizlenmesi gerekir. Chinook Sahipleri Derneği'ne (COA) göre, en önemli bakım gereksinimleri, hızlı büyüyen ve kalın tırnaklarını kesmektir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Chinook'lar nadir bulunan köpeklerdir ve ABD'de her yıl yalnızca sınırlı sayıda yavru doğar. . Ayrıca tüm yavrular için bir bekleme listesi olması muhtemeldir. Bu nedenle, bir Chinook yavrusu istiyorsanız, birlikte çalışmak istediğiniz bir yetiştirici bulmanız ve adınızı bekleme listesine almanız gerekir. Bu nedenle, yetiştiricinin sizinle eve gelen yavruyu uygunluğuna göre seçmesi de muhtemeldir. Daha yaygın türlerde yaptığınız gibi yavruyu bir çöplükten seçmek yerine. Bekleme listeleri iki yıla kadar çıkabilir.

Yetiştiricileri çevrimiçi olarak araştırın ve kimlik bilgilerine bakın. Kendi web sitesine sahip olmak, gösterilebilir deneyim ve sizinle şahsen tanışma isteği, kaliteli bir yetiştiricinin açık işaretleridir. Onlar yavrularından biri için uygun olduğunuzu düşünürlerse sizinle tanışmak isteyeceklerdir. . Burada onlara soru sorabilir, sağlık sertifikası isteyebilir ve yavrularla tanışabilirsiniz. COA listeleri Chinook yetiştiricileri ülke genelinde.

Yetiştiriciler genellikle potansiyel sahiplerini onaylayana kadar bu bilgileri gizli tuttuklarından, Chinook yavrularının maliyeti hakkında çok az bilgi vardır. Çevrimiçi araştırma, ortalama köpek yavrusu fiyatını önerir 800$ ile 1200$ arasında değişiyor. İlk köpek yavrusu fiyatına ek olarak, evinizi yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyle donatmanız ve mama ve sigorta gibi devam eden masrafları unutmamanız gerekir.

Kurtarma ve Barınaklar

Chinook köpekleri nadir olduğundan, onlar kurtarma merkezlerinde olması pek olası değil . Çoğu yetiştirici, köpek yavrusu sözleşmesinde, sahibi artık onlara bakamayacaksa köpeklerinin kendilerine iade edilmesi gerektiğini şart koşar. Burada, LoveYourDog'da, alışveriş yapmaktansa köpekleri sahiplenmeyi teşvik ediyoruz, ancak bu durumda, bir Chinook'u kurtarma olasılığınız son derece düşüktür.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 • Chinook'lar sakin ve uysal aile hayvanlarıdır.
 • Çok aktifler ve günde bir saat yoğun egzersize ihtiyaçları var.
 • Kalın tüylerinin günlük bakıma ihtiyacı vardır.
 • Chinook'lar tatlı ve hassastır.
 • Çocuklara karşı zaafları vardır ve harika aile refakatçileri olurlar.
 • Harika egzersiz ortakları olurlar.
 • Hızla kilo aldıkları için ağırlıklarına dikkat edin.
 • Chinook'lar zekidir ancak onları iyi eğitmek için güçlü bir lidere ihtiyaçları vardır.
 • Vokaldirler ancak nadiren havlarlar.
 • Chinooks, insanların ve diğer köpeklerin arkadaşlığını sever.

Son düşünceler

Chinooks, nadir bir Amerikan köpek ırkıdır, ancak cinsi bir kez tanıdıktan sonra nedenini anlamak zordur. Büyük ve sevecen, çocuk odaklı, tatlı, sevecen, eğlenceli, oyuncu ve çok daha fazlası. Sadece birkaç istekle uyarlanabilir köpeklerdir ve bu, günün büyük bir bölümünde onlara eşlik edebilen aktif bir ailedir. Nadir bulunan bir Chinook yavrusunu eve getirmek için bir süre beklemeniz gerekebilir, ancak bunun gibi bir yavru beklemeye değer!

Yorumlar