Brüksel Griffon Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Brüksel Griffon Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Bir köpeği refakatçi olarak sahiplendiğimizde, genellikle birkaç insan ve evcil hayvan üyesinden oluşan bir aileye yeni bir arkadaş eklemeyi düşünürüz. Aile köpeği, her bir üyeyi farklı şekilde sevecek ve onlarla etkileşime girecek ve aile değiştikçe uyum sağlayacaktır. Ancak, sadece siz olduğunuzda zaman gelebilir ve kendinizi yeni en iyi arkadaşınızı ararken bulabilirsiniz. Olağanüstü ifadeli yüzü ve son derece sadık doğasıyla Brüksel Grifonu sizin için mükemmel bir köpek olabilir.

Griff, doğası gereği oldukça insani olarak tanımlanan bir dizi yüz ifadesine sahip olmasıyla bilinir. Bir bakışla tam olarak ne düşündüğünü özetleme yeteneği, türün bir özelliğidir ve o, bunu özel insanıyla paylaşmaktan daha çok sevmez. Griff'ler hassas ve zeki ama eğlenceyi seven ve enerji dolu.Bazen olarak anılsalar da “Velcro köpekler” Sevdikleri insanlara ne kadar bağlı olduklarına bakılırsa Griff'ler, kaba saba çocukları olan, hareket halindeki bir aile için mutlaka en iyi seçim değildir. Onların ideal insanı evden çalışacak ve hem kucaklaşarak hem de günlük egzersiz yaparak geçirecek zamanı olacaktı. Kendileriyle ilgilenen kişiyle güçlü bir bağ kurarlar ve yalnız kalmaktan nefret ederler.

benekli köpekler
Brüksel Grifonu
  • Ağırlık 8-10 pound
  • Yükseklik 7-10 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler Belge, siyah, siyah ve ten rengi veya kırmızı
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

içindekiler

Irk Tarihi

 Brussel Griffon Low Shed Coat

Belçika'da, Bu işle görevlendirilen köpekler Affenpinschers gibiydi. Tanımlayıcı olarak adlandırıldılar Ahırlı Grifonlar veya tel kaplı ahır köpekleri. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz köpek ırklarının çoğu, aslında iş için mükemmel köpeği yaratmak için yetiştirilmiş melezlerdi. Mükemmel fare ve ahır arkadaşı arayışında çeşitli ırkları çaprazlayan yaratıcı ahır elleri, haçların kayıtlarını tuttuysa, tarihte kayboldular. Neyse ki, bizde var Adanmışlıklarının kanıtı olarak Brüksel Grifonu.Griffon d'Ecurie, Pug ile geçti ve adını Belçika milli marşından alan pürüzsüz kaplamalı bir Griffon olan Brabancon'u yarattı. 1800'lerin başlarında aynı sıralarda, karışıma diğer İngiliz ırkları da ekleniyordu. İngiliz Toy Spaniel'in Black, Tan ve Ruby çeşitleri kan hattına tanıtıldı. Bu haçlar, iki kürk tipi ve çok renkli köpekler üretti. Amerika Birleşik Devletleri'nde, bunların hepsi artık sadece Brüksel Griffon çeşitleridir. , ancak Avrupa'da üç farklı türe ayrıldılar. Kırmızı/açık kahverengi kaba tüylere sahip kaba kaplamalı Brüksel Grifonu, kırmızı veya açık kahverengi dışında herhangi bir renkte kaba tüylere sahip Griffon Belge ve Pürüzsüz kaplamalı Brussel Griffon çeşidi vardır. Petit Brabançon .

Modern Griff'ler artık eskisi gibi ahırları farelerden arındırmıyor, bunun yerine sadık ve sevgi dolu refakatçi köpekler . Griff'in etkileyici yüzü, güçlü alt çenesi, kalkık burnu ve çok fazla ifadeyi yansıtan çok koyu, parlak gözleri onu büyüleyici ve eğlenceli bir en iyi arkadaş yaptı. At insanlarının köpeklere karşı her zaman bir zaafı olmuştur ve bu özel cinsi yaratırken arkadaşlık ve kişilik açıkça göz önünde bulundurulmuştur.

Mizaç

Onların karakterize ettiği sevdikleri insanlara mutlak bağlılık , Griff'ler duygularını kollarına, daha doğrusu ayırt edici yüzlerine taşırlar. Arkadaşlığınızdan zevk alırlar ve sizi odadan odaya takip edebilirler. Brüksel Grifonunun hassas doğası alay etmeye veya bağırmaya tahammül edemez , ancak sabır ve sevgi ile davranıldığında daha sevgi dolu ve özverili bir yardımcı istenemezdi. Tarzı ve zekası, gösteri ringinde ve itaat ve çeviklik yarışmalarında başarılı olmasına yardımcı oluyor.Boyut ve Görünüm

 Brüksel Grifonu Büyüklüğü ve Görünümü Yan yana oturan 2 renk

8 ila 10 pound ağırlığında. Küçük boyuna rağmen, kare yapısıyla desteklenen bir kendini beğenmişlik havası sergiliyor. Sağlam yapısı, türün geçim kaynakları atlar etrafında dönen insanlar tarafından yaratıldığı gerçeğini yansıtıyor. İyi bir araba atı gibi, amacına uygun hareket eder ve adımları iyi bir erişime ve verimliliğe sahiptir. AKC cins standardı, vücudunu kalın, kompakt, iyi dengelenmiş ve iyi kemikli olarak tanımlar. Brüksel Grifonu kendini çok daha büyük bir köpek gibi taşır, ancak küçücük boyutu onu yaralanma riskine sokabilir.

Bir Brüksel Grifonu gören herkes buna katılacaktır. yüzü onu bu kadar unutulmaz kılan şeydir. Kendine özgü sakalının arkasında, Griff'in kafatası büyük ve yuvarlak, kubbeli bir alnı var. Geniş siyah gözleri, geriye çekik bir burnun ve belirginliği ona yanıltıcı bir meydan okuma veren bir çenenin üzerinde oturuyor.

Ceket Ve Renkler

Brüksel Grifonları dört renkte gelir. Kendi kendini açıklayan siyah ve ten rengi, siyah ve kırmızıdır, ancak dördüncüsü daha fazla açıklama gerektirir. AKC tarafından tanınan dördüncü renk, genellikle siyah bir maske ve bıyık ile kırmızımsı kahverengi ile karıştırılmış siyah olan 'belge' dir. Grifflerin, yaşlılık nedeniyle ağız çevresinde grileşmediği sürece, kürklerinde beyaz tüy olamaz.AKC cins standardına göre kaba ve pürüzsüz olmak üzere iki tür kat vardır. Kaba kaplama, ipeksi bir iz bırakmadan yoğun ve ince olmalıdır. Paltosu ne kadar pürüzlüyse o kadar iyi ama tüylü ya da dağınık değil. Paltosu makas veya makasla kesilmemeli, elle sıyrılmalıdır.

el sıyırma Griff'inizin kaba tüylerinden eski tüyleri alma işlemidir. Eski tüyler çıkmaya hazır olduğunda kolayca ve acısız bir şekilde deriden ayrılacak ve yeni mevsimlik tüylerin içeri girmesine izin verecektir. Profesyonel bir kuaför bu hizmeti sizin ve yavru köpeğiniz için yapabilir.

Egzersiz Gereksinimleri

 L üzerinde yürüyen Brüksel Grifonları

Griff'iniz için bir top atmak veya onu yaklaşık bir süre huzurlu bir yürüyüşe çıkarmak günde otuz dakika onu sağlıklı ve mutlu tutacaktır. En önemli şey, ikinizin birlikte geçirdiğiniz zamandan zevk almasıdır.

Brakisefal yüz yapısından dolayı, nefes almasına özellikle dikkat edin Eğer ikiniz koşuya giderseniz ve yazın sıcaklıklar yükseldiği için dikkatli olun. Orta derecede egzersiz, aşırı kilo ve buna bağlı sağlık sorunlarından kaçınmasına yardımcı olacaktır.Yaşam koşulları

Brüksel Grifonları, 19. yüzyıl Belçika'sının ahırlarında ortaya çıkmış olabilir, ancak yaklaşık iki yüzyıl boyunca seçici üremeden sonra, ev köpekleri olarak en uygunudurlar . Aşırı sıcaklıkları iyi idare etmezler ve yazın klimayı, kışın ise sıcağı takdir edeceklerdir. Griff, yalnızlıkla pek iyi başa çıkamaz, ancak küçük boyutu onu kendi arka bahçesinde bile yırtıcı hayvanlar için bir hedef haline getirebilir. Onlar sahip az yer bulma içgüdüsü vardır ve kendi meraklarından korunmaya ihtiyaç duyarlar.

elma başlı chihuahua

Eğitim

 Brüksel Grifon Eğitimi

Bununla birlikte, ev eğitimi zor olabilir. Griff'iniz tamamen güvenilir olana kadar, ortadan kaldırmak, onu yanınızda tutmak veya eğitmek için dışarı çıkmayı bekleyin. Ev eğitimi yolculuğu devam ederken ikinizi de mutlu edeceğinden, onu zarar verebileceği pahalı kilimlerden uzak tutmak mantıklıdır. Bir yetişkin olarak bile, Griff'inizin dışarı çıkmak için sık sık erişmesi gerekecek kendini rahatlatmak ve ev içi kazalardan kaçınmak için.

Sağlık

Mesane Sorunları

Brüksel Grifonları, spor yapan, çalışan ve çobanlık yapan türlere göre ev trenine binmek daha zor olabilir ve idrarlarını daha az tutabilirler. Onlar ayrıca böbrek veya mesane taşları geliştirme olasılığı daha yüksektir diğer ırklardan daha Köpeğinizin idrarında kan olduğunda, idrar yapmakta zorlandığında veya hiç idrara çıkmadığında, bu tıbbi bir acil durumdur ve derhal veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Brakisefali Sendromu

Griff'in yüzünün ayırt edici karakterine katkıda bulunan kısa, kalkık burnu, onu nefes almakta zorlanmaya yatkın hale getirir. Bu düz yüzlü konformasyon bilimsel olarak şu şekilde tanımlanır: brakisefal . Griff'iniz yüzünün şeklinden dolayı muhtemelen horlayacaktır, ancak bunun onu nasıl etkilediği birçok faktöre bağlıdır. Brakisefalik bir cins olduğu için, bazen Brakisefalik Sendrom olarak adlandırılan Brakisefalik Obstrüktif Hava Yolu Hastalığından muzdarip olabilir.Köpeğiniz nefes almakta güçlük çekiyorsa ve kolayca aşırı ısınıyorsa, tre için seçeneklerinizi değerlendirmek için veterinerinizi ziyaret edin ödeme . Ciddi şekilde etkilenen köpekler için cerrahi seçenekler vardır, ancak yapılacak ilk şey, Griff'inizin aşırı kilo taşımadığından emin olmaktır. Hava yollarının etrafındaki yağ birikintileri, dar solunum yollarını daha da tıkayabilir ve nefes alma zorluğunu şiddetlendirebilir.

Kalça Displazisi

Birçok köpek ırkı gibi, Brüksel Grifonları kalça displazisi geliştirme riski taşıyor . OFA testi yapılmış bir yetişkini seçmek veya OFA testi yaptırmış ebeveynlerden yavru satın almak riski azaltmaya yardımcı olur, ancak displazi aynı zamanda köpek yavrusu olarak hızlı büyümeden de kaynaklanır. Veteriner hekiminizin onu bir köpek yavrusu olarak besleme önerilerine uymak bu riski azaltabilir. Kalçalarda eklem displazisi tipik olarak uyuşukluk, genel sertlik ve ağrı belirtileri olarak kendini gösterir.

patellar luksasyon

Tıpkı insanlarda olduğu gibi patella diz kapağıdır. Patella, kaval kemiğinin tepesindeki bir olukta oturur. Lüks bir patella bu oyuğa girip çıkarak dizin düzgün şekilde bükülmesini engeller ve yerinden çıkar. Bu sadece topallığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı ve artrite de neden olabilir.Patella lüksü genellikle genetik bir durumdur. Tipik olarak küçük ırkları etkilemekle birlikte, daha büyük köpeklerde de bulunabilir. Köpeğinizin koşarken bir bacağını birkaç adım yukarıda tuttuğunu ancak daha sonra tekrar normal şekilde kullandığını fark ederseniz, kontrol etmesi için köpeğinizi veterinere götürmeyi planlayın. Bu durum yaşamın ilerleyen dönemlerinde sertliğe ve artrite yol açabilir. Tedavi, durumun ciddiyetine göre değişir. Hafif patellar luksasyon vakaları, rahatsızlığı hafifletmek için NSAID'lerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, cerrahi tavsiye olacaktır.

Göz Koşulları

Brüksel Griffonları da var ile ilgili sorunlar katarakt ve PRA . Katarakt yaşla birlikte ortaya çıkma eğilimindedir. Belirgin bulutlu görünümüyle bu hastalık için ameliyat bir seçenek olsa da, birçok yaşlı köpek sahibi uyum sağladığı sürece körlüğe alışır.

Köpeğiniz görüşünü kaybediyor gibi görünüyorsa ve gözle görülür katarakt yoksa, Progresif Retina Atrofisi . PRA'nın en korkutucu yönlerinden biri, önemli bir görme kaybı meydana gelene kadar asemptomatik olmasıdır. Arkadaşınız karanlık bir odaya girmek istemeyebilir veya yeni bir ortamda bir şeylere çarpabilir. Görsel olarak, onun retinası dışında yapacak çok az şeyiniz var veya retinalar normalden daha parlak görünebilir. Köpeğinizin görmek için mücadele ediyormuş gibi davrandığını fark ederseniz, taranması için bir randevu alın. Ne yazık ki, şu anda PRA'nın tedavisi yok, ancak onun için işleri kolaylaştırmak için ortamını değiştirebilirsiniz.

Anestezi Hassasiyeti

Brüksel Griffon'ları genel anestezi altına alındığında ek zorluklar sunar . Çoğu veteriner bunun farkında olsa da anestezi hassasiyeti , yavru köpeğinizin acil bir ameliyata, diş temizliğine veya yatıştırma gerektiren herhangi bir şeye ihtiyacı olursa her zaman bahsetmeye değer. Veterineriniz, arkadaşınızın bazı intravenöz anesteziklerden ihtiyaç duyabileceği uzayan iyileşme süresine ve artan ilaç etkileşimi risklerine özel önem verecektir. Ayrıca kısa burunlu köpeklerde hava yolu anestezik iyileşme sorunlarını da izleyecekler.Beslenme

 Brüksel Grifonu yemek

Yavruyken, vücut ağırlığının her bir kilosu için yaklaşık yarım ons kaliteli yavru köpek mamasıyla besleyin, altı aylık olana kadar günde üç öğüne bölünmüş . O küçük olacak, bu yüzden ona verdiğiniz kuru mamaların boyutunun yavru dişlerinin etkili bir şekilde çiğneyebilmesi için çok fazla olmadığından emin olun.

Büyüdükçe, onu oyuncak ırklar için dengeli bir yetişkin köpek mamasına yükseltin ve günde iki kez besleyin. Brüksel Grifonları brakisefaldir ve fazla ağırlık nefes almalarını zorlaştırabilir. Köpeğiniz aşırı kilo almaya başlarsa, kilo kontrol mamasına geçebilirsiniz, böylece onun alımı hacim olarak aynı ancak kalorisi daha düşüktür. Günde 30 dakika egzersiz yaptığından emin olun, ancak özellikle sıcak havalarda yoğunluğu artırmaya dikkat edin.

bakım

 Brüksel Grifonu banyo yapıyor

Pürüzsüz tüylü Brüksel Grifonları, tüylerinin haftalık fırçalanmasıyla bile şık ve parlak kalır. Onları düzenli olarak fırçalamak, mevsimler arasında tüy dökerken onlara yardımcı olur. Pürüzlü kaplamalı çeşit, pürüzsüz Griff ile aynı şekilde tüy dökmese de, tüylerinin temiz ve düzenli kalması için daha fazla çalışma gerekir. Profesyonel bir kuaför, kaba tüylü yavru köpeğinizi yılda iki kez veya gerektiğinde elle temizleyebilir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Brüksel Griffon yavruları sepette

Brüksel Grifonu için 1.500 ila 4.000 Dolar arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. bir yetiştiriciden. Gösteri kalitesindeki köpekler daha da pahalıya mal olacak. Seçtiğiniz yetiştiricinin, köpeklerinin sağlığının arkasında durduğundan emin olun.

Kurtarma ve Barınaklar

Bir Griff almayı düşündüğünüzden emin olun. . Nadir olmalarına rağmen, yalnız bir yavru köpek size yakın bir barınakta ömürlük yuvasını bekliyor olabilir. Bir köpeği sahiplenmek, bir yetiştiriciden satın almaktan daha ucuzdur. Yeni en iyi arkadaşınıza uyum sağlaması için zaman tanıyın ve Brüksel Griffonlarının hassas, son derece bağlı ruhlar olduğunu hatırlayarak evinize başarılı bir şekilde geçişini sağlayın. Mümkün olduğunca sizinle olmasına izin verin, ancak siz kalpleri kazandıkça banyo gezilerini özenle kolaylaştırın.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Brussel Grifonları sadık evcil hayvanlar olsa da, bir aile hayvanı olmak için doğru cins olmaları gerekmez. Küçük bir çocuk, zarar vermek istemese bile bu köpekleri kolayca incitebilir veya korkutabilir. Griffon'un küçücük boyutu, onu istemeden yaralanma riskine sokar. Hassas doğası, bağırmaya veya alay etmeye müsamaha göstermeyecektir.

Brüksel Grifonunun bir aile evcil hayvanı olabilmesi için, ailedeki herkesin kişiliğini anlaması ve hem fiziksel hem de duygusal olarak ona nazik davranması gerekir. Tipik olarak birincil bakıcısına bağ kurduğu için, bu dinamiğin işlemesi için tüm insan ailesinin onun bakımına katılması gerekecektir.

İdeal olarak, Brüksel Grifonu, evde iyi vakit geçiren bir emekli veya evden çalışan ve şirketine değer veren biri için en uygun olanıdır. Bir Griff, en sevdiği kişiyle birlikte olmak ister . Seninle oturmak, yatağında uyumak, seni odadan odaya takip etmek ve senin gölgen olmak istiyor. Bu tür bir en iyi arkadaş arıyorsanız, Griff'inizden daha sadık bir yardımcı bulmakta zorlanacaksınız.

köpek kaka yemeyi bırak

Genel olarak, bu cins:

 • Nazik oyunlardan hoşlanan çok küçük, eğlenceyi seven bir köpek.
 • İnsana benzeyen yüz ifadeleriyle tanınır.
 • Duyarlı ve özverili.
 • En sevdiği kişiye bu kadar yakın durduğu için 'Velcro köpek' lakaplı.
 • Yabancılara karşı mesafelidir, ancak daha büyük, kibar çocuklarla iyi geçinebilir.
 • Kendisinden daha büyük köpekler meydan okumaya istekli, bu yüzden onların huzurunda izlenmelidir.
 • Memnun etmeye istekli ama ev trenine meydan okuyor.
 • Çitlerle çevrili bir avludaki küçük açıklıkları sıkıştırabilir ve kaybolma olasılığı yüksektir.
 • Tek kişilik bir arkadaştır ve bir aile köpeği olması bekleniyorsa tüm aileyi özel kişisi olarak görmeyi öğrenmelidir.

Son düşünceler

Brüksel Grifonu size tüm dünyası gibi bakacak. Bir an şakacı, bir an sonra biraz kendini beğenmiş ve ciddi. Çeşitli yüz ifadeleri sizi büyüleyecek ve siz evde onunla günlerinizi geçirirken sizi odadan odaya gölgeleyecek. Yuvanız yakın zamanda boşsa veya evden çalışırken cep boyutunda bir iş ortağı umuyorsanız, yeni Griff'inizden daha sadık bir en iyi arkadaş bulamazsınız.

Yorumlar