Borzoi Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Borzoi Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Güzel Borzoi'nin, köpek krallığındaki en asil, zarif görünümlü tazılardan biri olduğuna şüphe yok. Bu uzun ömürlü köpek, birçok köpek severin bayıldığı kolay giden ve rahat bir kişiliğe sahiptir. Ancak her ailenin onlara mutlu, sağlıklı ve eğlenceli kalmaları için ihtiyaç duydukları yaşam tarzını sunamayacağı doğrudur.

Bu cins kılavuzu, bu nispeten nadir cins hakkındaki gerçekleri, tarihlerinden ve cins amaçlarından (Rus Çarları ile tembellik etmeyi ve kurtları avlamayı içerir) beklenenden daha düşük egzersiz gereksinimlerine kadar gözden geçirir. Ayrıca uzun, tatlı buklelerini ve çok daha fazlasını nasıl koruyacağınızla ilgili ipuçlarını paylaşıyoruz.Bu cins rehberi, Borzoi'yi saraylarına davet etmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Öyleyse, kraliyet tarihleriyle başlayalım.

borzoi
  • ağırlık simgesiAğırlık60-105 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik26+ inç
  • ömür simgesiÖmür10-12 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Brindle, Krem, Kırmızı, Sable, Beyaz ve Daha Fazlası
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Kolaylığı
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

çimenlerin üzerinde duran 3 köpek

Borzoi, hızlı anlamına gelen Rusça 'borzyi' kelimesinden gelir.Borzoi bir Rus köpek ırkı en iyi, 1613'ten 1917'ye kadar uzanan imparatorluk Romanov hanedanıyla bağlantılıydı. Şaşırtıcı derecede aristokrat köpektiler.Çarlar ve diğer soylu aileler tarafından tercih edilenonlara eşlik etmek için. Ama bu köpekler sadece güzel yüzler değil. Ayrıca, saatte 40 mil hıza ulaşma ve koşan her şeyi avlama dayanıklılığı ve gücü ile göz kamaştırıcı hayvanlardır.Bu etkileyici yetenek, kraliyet sahiplerinin deonları kurtları ve daha küçük avları avlamak için kullandılar.Görevleri, saraylar ve büyük partileri için eve et getirmekti. İşte bu yüzden bazı insanların onlardan Rus Kurt Tazısı olarak bahsettiğini duyabilirsiniz. Ne yazık ki Rus Devrimi, Romanov ailesinin, diğer soylu ailelerin ve onların dört ayaklı uzun yoldaşlarının katledildiğini gördü. Bu nedenle, Borzoi ırkının nesli neredeyse tükendi.

Neyse ki, denizaşırı Borzoi severler, soyun korunmasına yardımcı olmak için en iyi örneklerini ödünç verdi. 1903'te Joseph Thomas adında Amerikalı bir adam Rusya'ya üç gezi yaptı. Ve her seferinde yanında en iyi köpek kulübelerinden Borzois'i getirirdi. Aynı yıl, Amerika Borzoi Kulübü oluşturulmuştur. 1936'da resmen Rus Kurt Köpeği yerine Borzoi olarak tanındılar.Mizaç

Sarı çim alanında koşan köpek

En çok benzersiz şekilleri ile tanınırlar.

Bu cinsi iyi tanıyanlar, onlara en çok değer verdikleri için değer verirler.sakin ve uyumlu doğa. Amerikan Köpek Kulübesi Kulübü (AKC) onları 'kraliyetten onurlu' olarak tanımlıyor ve içlerinde dalga geçme ya da aptallık yapma duygusu yok. Hala dengeli ve barışçıl köpeklerdir.

o kadar rahatlar kikorkunç bekçiler yapıyorlar. Ve hiçbir şekilde evinizi korumakla ilgilenmiyorlar. Nadiren havlamakla kalmazlar, aynı zamanda herkesin ve herkesin göz kapaklarını kırpmadan evlerine girmesine izin verirler. Yabancılara karşı utangaç veya arkadaş canlısı olabilirler ama asla şüphe duymazlar.Tabii ki, daha küçük, tüylü yaratıklar hariç, çünkü onlarçok yüksek bir av sürüşüne sahip olmak. Kaba değiller - sadece kendilerine yardım edemiyorlar! Doğalarında var olduğu için bahçelerine giren her şeyi kovalarlar. O yüzden daha azını beklemeyin.

Onlar hassas ruhlardır ve bir tişörte de sadıktırlar. Yani eğer bir köpek arıyorsanızsana yapıştırıcı gibi yapış, Borzoi sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Bu büyüleyici bir özellik olsa da, yalnız bırakılmayı istememek de dahil olmak üzere bazı sorunları da vardır. Sonuç olarak, birçok Borzois ayrılık kaygısından muzdariptir.

Boyut ve Görünüm

Otların arasında uzun boylu duran beyaz ve kahverengi köpek

Bu, boyundan daha uzun olan büyük boy bir köpektir.

Erkekler cinsiyetlerin daha ağır olma eğilimindeyken, 60 ila 105 pound arasında değişiyorlar. Dişiler genellikle pençeden omuza kadar en az 26 inç boyundadır. Ve erkekler, tipik olarak 32 ila 34 inç arasında değişen en az 28 inç ölçer.Uzun paltolarının altında yapı olarak bir Greyhound'a benzerler. Hafif kubbeli bir kafaları vardır,uzun, ince bir ağızlık,ve büyük etli bir burun. Kulakları küçüktür ve boyunları kalın ve kaslıdır. Alçak ve zarif bir şekilde taşıdıkları uzun bir kuyrukları vardır. Ve sırtları hafifçe kavislidir ve onlara zarif ama güçlü bir görünüm kazandırır.

bu cins standardı ideal bir Borzoi'nin nasıl görünmesi gerektiğini özetliyor. Ve eğer yavrularınızı gösteri halkasında göstermek istiyorsanız, bu kurallara mümkün olduğunca yakın olmaları gerekir. Ancak sadece bir aile arkadaşı arıyorsanız, kurallar sağlıkları kadar önemli değildir.

Ceket ve Renkler

4 Borzoi çeşitli Kat ve Renklerde

Paltoları uzun, lüks ve en güzel özelliklerinden biridir.

Bir Borzoi'nin paltosu olmalıdokunuşa ipeksiyünlü değil, düz, dalgalı veya kıvırcık dokulu olabilir. Yüzlerinin etrafındaki saçlar daha kısa, boyunlarında kıvırcık bir fırfır var. Yıl boyunca orta derecede dökülen ve dökülme mevsimlerinde daha ağır olan bir çift katlıdırlar.Tüysüz bir ev arayanlar uzun tüylü Borzoilerden uzak durmalıdır. Kaplama renkleri söz konusu olduğunda, onlarhemen hemen tüm renkleri sporköpek krallığında. En popüler renkler siyah, brindle, beyaz, krem, altın, gümüş, samur veya karışımıdır.

Egzersiz yapmak

Çalışan ve oynayan iki köpek

Bu köpeğin beklediğinizden daha az egzersiz ihtiyacı var.

Borzois günün büyük bir kısmında kanepede mutlu bir şekilde otururdu. Ama biraz egzersiz yapmak için dışarı çıktıklarında, etkileyici derecede güçlü enerji patlamaları yaşarlar. İhtiyaçları vargünde yaklaşık 45 dakika egzersizuzun bacaklarını uzatmak ve sağlıklı kalmak için.Patlayıcı enerjileri, diğer yaratıkları kovalarken hız ihtiyacından gelir. Saatte 40 mile kadar hıza sahip bir gezginci olarak,tasmasız bırakmaları tavsiye edilmezsınırlandırılmamış bir alanda. Bunun yerine, tasma üzerinde yürümeye devam edin ve bahçenizde, güvenli bir alanda veya köpek parkında serbest kalmalarına izin verin. Aksi takdirde, şansınız onları geri alamazsınız.

Gün boyunca zihinsel uyarılmaya ihtiyaçları vardır, ancak diğer köpek ırkları kadar değil. Onlarrahat bir doğaya sahip basit yaratıklar, birçok Borzoi hayranının onlar hakkında sevdiği şey budur. Çiğneme çubukları gibi köpek oyuncaklarıyla dolu bir sepete erişmelerine izin verin ve can sıkıntısını önlemek için dağıtma zorluklarını tedavi edin.

Yaşam Gereksinimleri

Bir topla oynayan köpek

Çok yüksek av sürüşleri, onları diğer tüylü yaratıkların bulunduğu haneler için kötü bir eşleşme yapar.

Borzoi büyük ve uzun bir köpektir, ancak sakin kişilikleri şaşırtıcı bir şekilde onları apartman yaşamına iyi bir şekilde ödünç verir. Ayrıca geniş alanlara sahip büyük bir evde mutlu bir şekilde yaşarlar, bu da oldukça uyumlu oldukları anlamına gelir. Ama nerede yaşarlarsa yaşasınlar,evin güvenli ve kaçışa karşı korumalı olması gerekiyor. Çünkü bu tazı, zeki köpekler olmasına rağmen, bir komşunun kedisini kovalarken araçların önünden koşardı.Dengeli yapıları, yaptıkları anlamına gelir.her yaştan çocuk için harika kardeşler. Sadece herhangi bir hayvanla yaptığınız gibi onları gözetim altında tuttuğunuzdan emin olun. Ek olarak, bu köpekler çok kaba değilse diğer köpeklerle birlikte yaşamaktan da mutluluk duyarlar. Öğleden sonra uykularını kesintisiz olarak severler ve zıplayan yavrulara karşı sabrı yoktur.

yanında yükseltilirse kedi , yapacaklarmuhtemelenpeşinden koşmamayı öğren. Ancak kurallar sadece iç mekanlarda geçerlidir! Kapıların dışında, her şey avlanacak bir oyundur. Bu nedenle bu köpeklersadece köpeklerin olduğu evlere en uygun.Ancak her köpek farklıdır.

Eğitim

Bir tasmalı eğitmen ile Borzoi

Bu cins oldukça zekidir, onları sizin değil, sadece kendi şartlarına göre eğitmeye istekli hale getirir.

Bu yavrular zeki oldukları kadar inatçıdırlar, yani daha önce köpek deneyimi olmayanlar için eğitim biraz zor olabilir. Bir Borzoi yetiştirmenin anahtarı sabır ve tutarlılıktır. Onları eve getirir getirmez eğitiminize başlayın ve belirlediğiniz kurallara uyun. Sadece 'kanepede köpek yok' kuralının bu kraliyet köpeğiyle iyi gitmeyeceğini unutmayın.

Bu köpeği eğitmenin tek yolu nazik ve adil bir eğitimdir. Çünkü eğitiminizi çok sert veya haksız bulurlarsa, iyi yanıt vermeyeceklerdir. Bunun yerine, pozitif pekiştirme eğitimine bağlı kalın. Köpekbalıkları bir şeyleri kovalamayı sever, bu yüzden çoğu Borzoisbir top tarafından motive edilmiş veya yüksek kaliteli gıcırtılı oyuncak peşinden gitmek. İlgilerini çekmek için eğitim oturumlarını kısa ve eğlenceli tutun.

Borzoi'nizin bildiğimiz dengeli ve sakin bir köpeğe dönüşmesini istiyorsanız, sosyalleşme eğitimin bir diğer önemli yönüdür. Onsuz, bu hassas yavrular aşırı derecede utangaç olurlar ve güvenlerini kaybederler.Onları olabildiğince çok köpek ve insanla karıştırınyanı sıra yeni durumlar ve deneyimler.

Borzoi yavruları için sandık eğitimi de iyi bir fikirdir. Sadece kanıtlanmış değilzaten hassas köpeklerde kaygıyı azaltmak, ama aynı zamanda barış için geri çekilecekleri bir yerleri olduğu anlamına da geliyor. Yatırım yapmak bir XXL sandık büyük dostunuz için isteyebilecekleri tüm diz mesafesine sahip olmalarını sağlar. Eğitime erken başlayın ve kısa sürede burayı kendi sarayları olarak görecekler.

Sağlık

Bir yolda zeka sahibi yürüyen iki köpek

Bu nispeten sağlıklı bir köpek ırkıdır.

Bu cins, diğer büyük köpek ırklarına kıyasla boyutları açısından etkileyici olan ortalama 10 ila 12 yıllık bir ömre sahiptir. Tüm köpek ırkları gibi, belirli sağlık koşullarından diğerlerinden daha fazla muzdarip olmaları daha olasıdır. Birçok sorumlu yetiştirici, aşağıdaki sağlık sorunları için tarama yapar.

Kardiyak Durumlar

Birçok büyük köpek ırkı, çeşitli kalp problemlerine yatkındır. Bu cinste en yaygın olanı dilate kardiyomiyopatidir (DCM). DCM, kalp genişlediğinde, inceldiğinde ve zayıfladığında ortaya çıkar ve kanı vücuda verimli bir şekilde pompalamasını engeller. Gelişmiş semptomlar arasında nefes darlığı, öksürük, egzersiz intoleransı bulunur. Ancak üfürüm veya anormal kalp ritimleri tespit edilirse, rutin sağlık kontrollerinde erken alınabilir.

Tiroid Endişeleri

Hipotiroidizm, vücut yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Anormal bir hormon dengesi kilo alımına, uyuşukluğa, saç dökülmesine, davranış değişikliklerine neden olur, bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca epilepsi, keratokonjonktivit sicca veya kuru göz gibi ikincil sağlık sorunlarına da yol açabilir. Tedavi edilemez, ancak günlük hormon takviyesi ile yönetilebilir.

Göz Koşulları

Göz endişeleri çoğu köpek ırkında bulunur. Borzoi'de en yaygın olanı ilerleyici retinal atrofidir (PRA). PRA, sonunda toplam görme kaybına neden olan retinanın dejeneratif bir hastalığıdır. Dikkat edilmesi gereken ilk belirtiler genellikle ışık hassasiyeti ve nesnelere çarpmadır.

Dejeneratif Miyelopati

Bu, arka bacaklarda topallığa ve nihayetinde felce yol açan omuriliğin zayıflatıcı bir hastalığıdır. Dejeneratif Miyelopati Genetik bir mutasyondan kaynaklandığına inanılıyor ve daha büyük köpeklerde daha yaygın.

Anestezi Hassasiyeti

Birçok gezgin, özellikle vücut yağ yüzdesi daha düşük olan ilaçlara karşı hassastır. Veterinerlerin çoğu bunun farkında olsa da, köpeğinizin acil ameliyata, diş temizliğine veya sedasyon gerektiren herhangi bir şeye ihtiyacı olup olmadığını her zaman belirtmekte fayda var.

Beslenme

Kişi dışında köpek yeme muamelesi

Beslenme ihtiyaçları, yaşlarına, kilolarına ve yaşam tarzlarına bağlı olarak her köpek için farklıdır.

Tipik bir Borzoi yiyorgünde yaklaşık dört ila sekiz bardak yiyecek. Doğal olarak zayıf oldukları ve aşırı açgözlü olmadıkları için bu cinsi aşırı beslemek zor olsa da, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için aşırı kilolu olmalarını önlemek önemlidir.

Tüm büyük köpekler mama ile beslenmelidir.büyük ırklar için özel olarak tasarlanmıştır, ve Borzoi bir istisna değildir. Bunun nedeni, kemik büyümesini stabilize etmeye ve sonraki yaşamda iskelet bozukluklarını önlemeye yardımcı olan optimize edilmiş kalsiyum ve fosfor seviyeleri içermesidir. Bu özellikle şu dönemde önemlidir: gelişimsel köpek yavrusu aşaması .

Borzoi eğilimli gastrik dilatasyon-volvulus (GDV) , daha yaygın olarak şişkinlik olarak bilinir. Mide bükülür ve gazla dolar, şoka ve ani ölüme yol açar. Bu, büyük, derin göğüslü ırklarda daha yaygın olmasına rağmen, GDV'nin kesin nedenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bir büyük öğün yerine iki küçük öğün yemeleri ve yemekten hemen önce veya sonra egzersiz yapmaktan kaçınmaları, bunun olasılığını azaltmak için tavsiye edilir.ölüm riski içeren durum.

tımar

Siyah zemin üzerine bakımlı Borzoi

Bu köpek uzun, ince ve incecik bir kürke sahiptir.

İpeksi dokuları az kir tutar ve onları nispeten temiz köpekler yapar. onların uzun saçlarıgünde bir veya iki kez fırçalamaya ihtiyacı varPaslanmayı önlemek ve aksi halde kıyafetinize bulaşabilecek ölü tüyleri süpürmek için. bu en iyi fırçalar Borzoi bakım seti için bir iğne fırçası ve daha ince bir fırça vardır. Dökülme mevsimleri boyunca, onları her gün hatasız fırçalamanız gerekebilir.

Uzun ve dar ağızlıkları, daha geniş ağızlı arkadaşlarından daha fazla dikkat gerektiren sıkışık dişlere sahip oldukları anlamına gelir. Diş çürüklerini ve periodontal hastalıkları önlemek için,haftada üç kez dişlerini fırçala. Ve her zaman köpek tasarımı diş macunu kullanın, asla insan diş macunu kullanmayın. Tırnakları da hızlı uzama eğilimindedir, bu yüzden onları en azından ayda bir kırptığınızdan emin olun.

En iyi şekilde görünmelerini ve koklamalarını sağlamak için onları düzenli olarak yıkayın, ancakayda bir defadan fazla yıkamamaya çalışın. Aksi takdirde, doğal cilt pH seviyelerini bozma ve tahrişe neden olma riskiniz vardır. İyileştirici bir köpek formülü, uzun saçlarının karışma olasılığını azaltır. Bir yetişkin olarak damat zamanının sorunsuz geçmesini istiyorsanız, onları bir köpek yavrusu olarak güzellik rejimine alıştırın.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

3 Borzoi Yavrusu

Bu Amerika'da sıradan bir köpek ırkı değil, safkan bulmayı zorlaştırıyor.

Bir köpek yavrusu arıyorsanız, muhtemelen seyahat etmeniz gerekecek.sorumlu bir köpek yetiştiricisi bulun. Ayrıca bir bekleme listesine alınmayı da beklemelisiniz. Ancak endişelenmeyin, bu saygın bir yetiştiricinin olumlu bir işaretidir. AKC, kayıtlı yetiştiricileri kendi Borzoi yetiştirme sayfası , bu yüzden araştırmanıza başlamak için harika bir yer.

İyi bir yetiştiriciden bir Borzoi köpek yavrusu için tipik ücretgenellikle 1.800 ila 2.500 dolar arasında düşer.Ancak ödüllü bir soydan bir köpek yavrusu arıyorsanız, bundan daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Bu fiyattan çok daha düşük bir Borzoi yavrusu bulursanız, bunu yetiştiricinin iddia ettikleri kadar sorumlu olmayabileceğine dair bir uyarı işareti olarak görün.

Köpek sahibi olmak sadece eğlence ve oyun değildir -daha fazla masrafla birlikte gelen büyük bir sorumluluk. İlk köpek yavrusu fiyatına ek olarak, yataklar, kaseler, güvenli bir çit, kovalanacak toplar, bir tasma ve daha fazlası dahil olmak üzere köpeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyi satın almanın maliyetini göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca şunları planlamak isteyeceksiniz: yıllık veteriner kontrolleri ve evcil hayvan sigortasının planlamanıza yardımcı olabileceği beklenmedik tıbbi harcamalar.

Kurtarmalar ve Sığınaklar

Sokakta oturan kurtarma köpeği

Nadir köpekler olmalarına rağmen, zaman zaman hala kurtarma barınaklarına giderler.

Her aile bir köpek yavrusunu evlerine davet etmek istemez veya davet edemez. Bunun yerine, daha yaşlı bir köpeği benimsemek bazen daha iyi bir seçenektir. Artı,satın almak yerine benimseme maliyetleri genellikle çok daha düşüktür.

senin için dışarı çıkıyoryerel kurtarma barınaklarıçoğu için benimseme sürecinde genellikle ilk adımdır. Evlat edinme süreci boyunca sizinle konuşabilecek personelle konuşun. Ve eğer orada bir Borzoi yoksa, yakındaki bir barınakta başka bir Borzoi biliyor olabilirler. Alternatif olarak, Ulusal Borzoi Kurtarma Vakfı ülke genelinde ihtiyacı olan yavrulara yardımcı olur ve evlat edinme süreçlerinin nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatır.

Aile Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

 • Küçük bir apartman dairesi veya büyük bir ev olsun, her türlü evde yaşayabilen büyük ve uzun bir köpek.
 • 45 dakikalık günlük egzersiz gerektiren orta derecede aktif köpekler. Ama sonra günü ertelemeyi severler.
 • Yüksek av sürüşüne sahip bir gezgin, bu nedenle açık alanlarda tasmasız onlara güvenmemelisiniz.
 • Meraklıdırlar ve tüylü yaratıkları kovalamadıklarında süper sakin ve rahattırlar, bu da onları dengeli aile hayvanları yapar.
 • Ailelerine karşı çok sevecendirler ve kanepede yatmaktan başka hiçbir şeyi sevmezler.
 • Akıllı ama inatçı, bu yüzden onlardan en iyi şekilde yararlanmak için daha önce köpek deneyimine sahip bir aileye ihtiyaçları var.
 • Çocuklarla ve diğer köpeklerle yaşamaktan mutludurlar, ancak daha sakin kardeşleri gürültücü kardeşlere tercih ederler.
 • Hassas köpekler ve çok uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.

Son düşünceler

Kesin olan bir şey var: Borzoi sizin ortalama köpeğiniz değil. Onlar büyük ama süper sakin. Zarif ama kurtları alt edebilir. Ve inatçıdırlar ama aynı zamanda çok rahattırlar. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde olağanüstü bir köpek ırkı ortaya çıkar.

Elbette, korkunç bekçi köpekleri olabilirler ve en aptal türler değillerdir, ancak arkadaş canlısı, sadık, sevecen ve çok daha fazlasıdırlar. Bu hassas ruhlar, zamanlarının çoğunu onlarla geçirebilecek ve onlara nispeten sakin bir yaşam tarzı sunabilecek bir aileye ihtiyaç duyarlar. Öyleyse, bu muhteşem pooch'a sarayınızda bir yer sağlamak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ne bekliyorsunuz? Bu rahat gezgin köpek, bir sonraki en iyi arkadaşınız olabilir.

Yorumlar